Baidares Anykščiuose: baidarių nuomos 2023 m. naujienos
Planuojant baidarių žygį Anykščių krašte ar net visoje Aukštaitijoje, siūlome atkreipti dėmesį, kad šiemet (2023 m.) buvo itin sausas pavasaris ir vasaros pradžia. Pavyzdžiui, Anykščių rajone yra vietų, kur bent jau iki birželio 26 d. nelijo daugiau nei 1,5 mėnesio. O kitur jei ir lijo, tai taip trumpai ar silpnai, kad po medžiais lietaus lašai žemės nepasiekė. Todėl besidairant baidarių nuomos paslaugų ir renkantis baidarių maršrutą, rekomenduojame į šį faktą atkreipti dėmesį.
Baidarių nuoma Anykščiuose: šiandien žygiams tinkamos upės ir pastebėjimai
- Šventosios upė. Tai visada patikimas baidarių nuomos variantas. Kokia be sausra bebūtų, Šventoji Anykščių rajone visada plaukiama ir galima organizuotis dienos, kelių dienų ar net savaičių žygius. Kaip bebūtų - juk tai pati ilgiausia Lietuvos teritorijoje tekanti upė. Tiesa, reikia pripažinti, kad šiemet upė tikrai itin nusekusi ir toks žemas vandens lygis vargu ar kada buvo per pastaruosius 20 metų. Populiariausi Šventosios baidarių maršrutai šiemet ir toliau išlieka tie patys - dauguma nori plaukti Šventosios kraštovaizdžio draustiniu, nes ši, tarp Mickūnų ir Andrioniškio esanti upės atkarpa, yra mažiausiai urbanizuota, itin vaizdingomis spygliuočių miškų pakrantėmis ir smėlėtais paplūdimiais. Beje, šiemet paplūdimių netikėtai gerokai padaugėjo - nusekus vandeniui daugelyje vietų atsivėrė smėlėtas Šventosios upės dugnas, todėl plaukdami baidarėmis, stoti maudytis galėsite kur tik panorėję!
- Šeimos, plaukiančios su vaikais dažniausiai renkasi 15 km. atkarpą Mickūnai-Mikieriai, nes ji išsiskiria galimų maudytis vietų gausa, pakeliui yra keletas viešų ir keletas privačių stovyklaviečių ar atokvėpio vietų, o maršrutui einant į pabaigą aplankomos Šventosios kilpos - Mikierių atodanga, į kurią Šventoji atsimušusi apsisuka ir grįžta atgal >180 laipsnių. Žygis dažniausiai baigiamas ties pakabinamu (beždžionių) tiltu, jungiančiu Mikierių ir Inkūnų kaimus. O mūsų baidarių nuomos paslaugas, žygeiviai gali nesirūpinti dėl to kada jų atvyks pasiimti transportas - praplaukus vos 700 m. už pakabinamo tilto yra įsikūrusi mūsų stovyklavietė "Baidarių slėnis" bei kaimo turizmo sodyba "Šventosios upės slėnis". Čia galima apsistoti nakvynei, o kitą rytą aplankyti Danielyną, atsinešti tyro vandens iš Inkūnų šaltinio (prieš tai jį pašventinus Inkūnų bažnytėlėje), susipažinti su keramikais ar tiesiog pasidžiaugti sutvarkytais pasivaikščiojimo takais.
- Plaukiančiuosius baidarių maršrutu Mikieriai-Andrioniškis labiausiai žavi vos per 1 km. nuo mūsų sodybos nutolusi "Lašinių rėva" - turbūt didžiausias Šventosios slenkstis. Jis nėra sudėtingas ir plaukiamas net su vaikais. Tačiau neskyrus deramo dėmesio, jis gali pateikti nemalonių staigmenų. Salą priešais rėvą reikia apiplaukti iš kairės pusės. Šiuo metu, dėl žemo vandens lygio, slenkstyje iš vandens daug kur kyšo akmenys. Siekiant baidare nesiekti akmenuoto dugno, reiktų plaukti per upės centrą, o rėvos pabaigoje pagrindinei tėkmei išsiskyrus, pasirinkti vieną iš patogesnių krypčių. Jei įdomu, rėvą aplankyti nesunku nuo mūsų sodybos pėsčiomis- dėka Šventosios vingių, eidami tiesiausiai vedančiu takeliu, ją pasieksite vos per 15-20 min. Nuo Mikierių nuplaukus apie >6 km., priplaukiame buvusio malūno liekanas. Malūno vietoje dabar stovi privati vila, tačiau buvusio tilpo poliai vis dar kyšo ir tyko užsižiopsojusių baidarininkų. Tačiau už jų - nuostabi sietuva ir puikios sąlygos maudynėms. Šis maršrutas dažniausiai baigiamas ties Andrioniškiu (14 km), tačiau gali būti lengvai pratęstas dar valandai ar dviems, o po nuplaukę nuo Mikierių 25 km pasiektumėte pačius Anykščius.
- Jaros upė. Tokios nusekusios laukinės Jaros dar mums neteko matyti. Upė vis dar praplaukiama, tačiau kliūčių joje šiemet tikrai daug. Plaukiant nuo Vykonių iki Mikierių (5 km. Jara, 10 km Šventaja) minimum kartą baidarę teks apsinešti (mažiau patyrusiems tikėtina tai teks daryti daugiau kartų). Maudytis tinkama vieta yra gal viena. Tarzankės medis - nulūžo:). Maršrutą nuo Vykonių iki mūsų stovyklavietės Mikierių kaime šiemet dauguma įveikia per 6 valandas, t.y. užtrunka maždaug pusvalandžiu ilgiau nei pernai. O pasiryžę įveikti ~20 km maršrutą (žygį pradedantys nuo Čiukų kaimo), turėtų nusiteikti beveik 8 valandų žygiui. Visi šiemet įveikę šią atkarpą sakė, kad "yra ten ką veikti":)
- Virintos upė. Ši smagi upė nusenka kiekvieną vasarą. Šiemet - ypač, tad maudynių joje galite neplanuoti:) Anksčiau buvusi apleista ir itin egzotiška atkarpa tarp Laičių ir Klabinių šiemet yra pravalyta, praplaukiama. Tačiau žemiau užtvankos, atkarpoje tarp Klabinių ir Ukmergės-Molėtų kelio vandens labai trūksta ir žygio greitis iki 20% lėtesnis nei įprastai tokiu metu. Tad per dieną nuo Laičių iki Trakinių atplaukti vargiai pavyks. Nuo Trakinių iki Ukmergės kelio užtruksite apie 4 val. Dar tiek pat ar net daugiau galite užtrukti įveikdami atkarpą nuo Ukmergės-Molėtų kelio iki Kurklių-Anykščių kelio. Dar žemiau, plaukdami link santakos su Šventaja šiemet plauksite įprastu greičiu - iki 2 val iki santakos ir dar >1 val iki Kavarsko užtvankos.
- Vyžuonos upė. Vasarą plaukiama atkarpa nuo Vyžuonų miestelio. Upė vingiuota, siaura, tad taip pat kliūčių joje netrūksta. 2/3 maršruto yra pakankamai sužėlę, todėl maudytis tinkamų vietų rasite tik jau artėjant prie santakos su Šventaja. Finišas galimas prie Žaliosios tilto. O jei planuojama nakvynė - rekomenduojame nakvoti mūsų stovyklavietėje Jononių kaime (kairiam krante, 1 km žemiau Žaliosios tilto, šalia vaizdingo skardžio). Dar šių metų vasaros pabaigoje tikimės pakviesime jus čia pat į naujai įrengtą ~30 vietų talpinančią sodybą Jononių kaime - tad klauskite, jei norėsite būti vieni pirmųjų:)
- Siesarties upė. Siesartimi šiemet neplaukėme, tad daug pakomentuoti negalime. Tačiau Siesartyje paprastai vandens daugiau nei Virintoje, tad neabejotinai praplaukiama.
Baidares šiais ar kitais maršrutais rezervuoti galite parašę mums el. paštu. Nepamirškite nurodyti savo kontaktų, baidarių skaičiaus, pageidaujamo maršruto ar upės, datos, norimos atvykti valandos ar kitų individualių poreikių, tokių kaip: liemenių skaičius mažesniems nei 8 m. vaikams, nakvynės stovyklavietėje ar sodyboje poreikis, pageidavimai dėl papildomų paslaugų ir pramogų ir t.t. Kuo tiksliau įvardinsite savp norus, tuo lengviau mums bus juos įgyvendinti:)
P.S. jei jums ne prie širdies dažnas baidarių tampymas ir lankstymasis, mūsų patarimas, kol gausiai nepalis - venkite mažų upių.